Weet je nog, aan de Kerkstraat…

In het juninummer van Moerdregt

Moordrechtenaren met een nostalgische inborst kunnen in het nieuwe juninummer van Moerdregt hun hart ophalen bij het lezen van het uitgebreide artikel over de historie van de Kerkstraat, aan de hand van een schilderij van de Zevenhuizense schilder J. Chr. van Zuijlen en de herinneringen van Corrie den Edel-van Vliet.

Verder in Moerdregt:

  • Deel 2 over Ridder Hendrik van Moordrecht
  • Spelevaren voor de boerderij van Swieb
  • Deel 2 over de ‘Jaren ’50 Wijk’
  • Het Streekarchief Midden-Holland
  • Jaarverslag 2021

Leven in en rond de Kerkstraat

De Kerkstraat met het bruggetje over de Wetering en de Dorpskerk en winkel van Van der Spek op de achtergrond is een van de bekendste dorpsgezichten van Moordrecht. Het tafereel is vaak gefotografeerd en ook getekend en geschilderd, onder meer door J. Chr. van Zuijlen uit Zevenhuizen (1898-1969).

Aan de hand van diens schilderij en diverse oude foto’s haalt Corrie den Edel-van Vliet (1930) mooie herinneringen op aan de tijd dat ze met haar ouders en in latere winkelpand van Van Gelderen woonde. Elly van Gelderen zette haar verhaal op papier. Het artikel en de vele afbeeldingen geven een mooi tijdsbeeld van het Moordrecht van toen.

Historische Vereniging Moordrecht - schilderij Kerkstraat J.Chr. van Zuijlen
Het schilderij van J. Chr. van Zuijlen uit Zevenhuizen.
De Kerkstraat in de jaren ’30.
Historische Vereniging Moordrecht - Kerkstraat omstreeks 1900
Kerkstraat richting Kerklaan omstreeks 1900.

Ridder Hendrik van Moordrecht – deel 2

Ridder Hendrik van Moordrecht was de zoon van Jan van Moordrecht en de kleinzoon van Troveis van Mordrecht. Jan-Tjeerd de Jong beschrijft in Moerdregt het levensverhaal van deze 14e eeuwse edelman en zijn vrouw Kathelijn van der Aa, op basis van diverse oude, veelal middeleeuwse documenten.

Historische Vereniging Moordrecht - zegel Hendrik van Moordrecht
Het zegel van Hendrik van Moordrecht ca. 1355.

Spelevaren anno 1925

In Moerdregt van Toen een heerlijke foto van de familie Exalto, spelevarend op de Ringvaart. Op de achtergrond kijken boer en boerin Swieb nieuwsgierig toe.

De ‘Jaren ’50 Wijk’ – deel 2

In de vorige Moerdregt las u over de voorgeschiedenis van de Jaren ’50 Wijk. In dit nummer blikt Jaap Waasdorp terug op de bouw van de Graaf Willemstraat, Schielandstraat en het eerste blok van 4 woningen aan de Drost-IJsermansingel. Het initiatief hiervoor was al in de jaren ’30 genomen.

Uiteindelijk duurde het nog tot 1949 voordat de eerste paal de grond in ging. De Graaf Willemstraat en Drost-IJsermansingel beten het spits af. De Schielandstraat volgde in 1951. In de komende Moerdregt alles over de rest van de Drost-IJsermansingel, Sluislaan, Oostwaalstraat en Koningin Julianastraat.

Historische Vereniging Moordrecht - Jaren 50 Wijk
De nieuwe wijk begin jaren ’60.
Historische Vereniging Moordrecht - Jaren 50 Wijk - Schielandstraat
De Schielandstraat in de jaren ’50.

Streekarchief Midden-Holland

Voor wie zelf eens goed in de geschiedenis van Moordrecht wil duiken is het Streekarchief Midden-Holland in Gouda een prima startpunt. Het archief bevat vele duizenden historische documenten, kranten en afbeeldingen. De documenten zijn in te zien in de studiezaal in de Chocoladefabriek aan Klein Amerika. Een deel is ook online te raadplegen via samh.nl. Henk van Kerkhof legt in Moerdregt uit hoe u uw zoektocht het beste aanpakt.

Historische Vereniging Moordrecht - Ophaalbrug Ringvaart rond 1900.
Gevonden in het archief via samh.nl: Ringvaartbrug rond 1900.
Historische Vereniging Moordrecht - bakkerij L. Rook aan Dorpsstraat in 1935.
Voor de bakkerij van L.Rook aan de Dorpsstraat in 1935.

Wilt u voortaan geen verhaal meer missen? Word dan snel lid van de Historische Verenging Moordrecht. U ontvangt het magazine dan voortaan automatisch drie keer per jaar gratis in de bus.

> Lid worden

Blijf op de hoogte, meld u aan voor de nieuwsbrief!

Diapresen­tatie
op maat

Over de historie van Moordrecht

Historische Vereniging Moordrecht

Opgericht in 1993

RSIN-nummer: 8028.05.334

Corr. adres: West-Ringdijk 7b, 2841LV Moordrecht

Bezoekadres: Westeinde 1, 2841BN Moordrecht

info@historischevereniging­moordrecht.nl

Oudheidkamer Het Weeshuis

Museum voor lokale historie en tevens bestuurs- en archiveringruimte.

Open: elke 2e zaterdag van de maand van de maand van 13.30 tot 16.30 uur.

Adres: Westeinde 1, 2841 BN Moordrecht (ingang achterom).
Historische Vereniging Moordrecht